چرا به دستور زبان احتیاج داریم ؟

 

آیا بهتر نبود می توانستید هر طور که دلتان بخواهد صحبت کنید و یا بنویسید بدون آنکه مجبور باشید قواعد و دستور زبان را یاد بگیرید ؟ هنگامی که بخواهید مطلبی را بیان کنید ، مایلید آن را درست و بدون غلط بیان کنید . این طور نیست ؟

 

مسلما دوست ندارید که گفته های شما نا مفهوم باشند و منظور شما فهمیده نشود .

اگر هر شخصی می توانست کامل و بی نقص سخن بگوید صحبت کند و بنویسد و هر چیز را که می خواند و می شنود درست باشد و به طور کامل و دقیق تشریح کند و زبان آن صحیح باشد ، در این صورت نیازی به فراگیری دستور زبان نبود .

 

دستور زبان به شما طریقه درست نوشتن و ادای صحیح و به موقع کلمات را می آموزد . نیز به شما کمک می کند تا گفتار خود را بهبود بخشیده و نوشته های خود را دقیق ، مرتب ، متنوع و شیوا برای خواننده تنظیم نمایید .

 

بسته به نوع زبان ، دستور زبان ها با یکدیگر متفاوتند . حتی قواعد کلی و اصولی دستور زبان نیز برای ملیت ها و زبان های مختلف متفاوت می باشد . سوای این مسائل دستور زبان یک مقوله زنده  و مشمول تغییر و تکامل است .

 

هنگامیکه نوع خاصی از مکالمه و برخی از اشکال محاوره و اصطلاحات ، کهنه و غیر معمول شوند کنار گذاشته شده و دیگر به کار نمی روند . همگام با دگرگون شدن نیاز های مردم ، دستور زبان نیز تکامل می یابد . به عبارتی ور زبان دستخوش تغییر ، تحول و تکامل است . ممکن است اصطلاحاتی که در گذشته در یک زبان به طور معمول به کار می رفته اند ، در حال حاضر کنار گذاشته شوند و در آینده نیز استفاده نشوند . به عنوان مثال ، در نمایش هاملت اثر ویلیام شکسپیر گفته شده :

The door is broke .

البته امروزه تنها از افراد عامی و تحصیل نکرده می توان انتظار بیان چنین جمله ای و یا جمله 

My arm is broke

را داشت که امروزه به کار بردن آنها کهنه شده ولی در آن زمان رایج و مصطلع بوده اند .

کلیه کلماتی که در زبان اختراع شدند ، از نظر دستوری به هشت قسمت عمده تقسیم می شوند که عبارت اند از :

1 – اسم     2 -  ضمیر    3 – فعل    4 – صفت     5 – قید   6 – حروف اضافه    7 – حرف ربط   8 -  حرف ندا  یا اصوات

مطالعه دستور زبان به ما می آموزد که هر یک از این کلمات را چه موقع و در کجا به کار ببریم . تا گفتار و نوشته هایمان دقیق و موثر باشد .

 

فراگیری دستور زبان ممکن است به اصطلاح کسل کننده باشد ، اما در عوض به شما کمک می کند که منظور خود را بهتر و دقیق تر بیان کنید .

 

/ 1 نظر / 66 بازدید
بلبرینگ پارس تامین

ممنون از وبلاگ خوب و مفید شما خوشحال می شم سری به وبلاگ ما بزنید http://www.parstamin-co.com