1-همیشه ویندوز را از پایه نصب کنید: ارتقاء از نسخه قبلی ویندوز آسان‌تر و سریع‌تر است اما دیر یا زود شما بهای این راه میان‌بر را با مشکلاتی نظیر عدم پایداری ویندوز خواهید پرداخت، پس بهتر است وقت بیشتری گذاشته تا از مشکلات بعدی نجات پیدا کنید.

 

 2- در مورد خرید سخت‌افزار مرغوب خساست به مایکروسافت موجود باشد.

-         راه‌اندازهای (Driver) سیستمی قدیمی را در ویندوزهای جدید استفاده نکنید:هنگامی‌ که سیستم جدیدی را می‌‌خرید نگهداری پرینترها و اسکنرهای قدیمی، وسوسه انگیز به نظر می‌‌رسند. در صورتی که سازنده سخت‌افزار، راه‌انداز جدیدی را ارائه نکرده باشد ریسک نصب راه‌‌انداز قدیمی را انجام ندهید حتی اگر سخت‌افزار موجود با آن کار کند. می‌‌توانید در اینترنت به دنبال راه‌اندازهای جدید بگردید یا از راه‌اندازهای خود ویندوز استفاده کنید.

 

-         قبل از نصب نرم‌افزار جدید، آن را ارزیابی کنید: تا جایی که امکان دارد فقط نرم‌افزارهای نوشته شده را برای سیستم عامل خودتان استفاده کنید، ویندوز 2000 و xp دارای شیوه سازگاری برای پشتیبانی نرم‌افزارهای سیستم‌عامل‌های پیشین هستند، هر زمانی که توانستید نرم‌افزارهای خود را به روز کنید.

 

5- تنظیمات خارج از قاعده را روی سیستم خود انجام ندهید: هنگامی که کاربران در کار با سیستم‌های‌شان ماهرتر می‌‌شوند وسوسه دستکاری در تنظیمات سیستم‌عامل نظیر دستکاری در رجیستر، آنها را تهدید می‌‌کند. این تنظیمات ممکن است به ظاهر کارآیی سیستم شما را اندکی بالا ببرد اما در حقیقت باعث به دردسر افتادن شما می‌‌شود