آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم

بانک سوالات دبیرستان و پیش دانشگاهی . مکالمه . مقالات .

داستان عقاب
نویسنده : غلامعلی عباسی - ساعت ۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۸
 

 

عمر عقاب از همه پرندگان نوع خود درازتر است . عقاب می تواند تا 70 سال زندگی کند . ولی برای اینکه به این سن برسد باید تصمیم دشواری بگیرد . زمانی که عقاب به 40 سالگی می رسد چنگال های بلند و انعطاف پذیرش دیگر نمی توانند طعمه را گرفته و نگاه دارند .

نوک بلند و تیزش خمیده و کند می شود . شهبال های کهن سالش بر اثر کلفت شدن پرها به سینه اش می چسبند و پرواز برای عقاب دشوار می گردد . در این هنگام ؛ عقاب تنها دو گزینه در پیش روی دارد یا باید بمیرد و یا آنکه فرایند دردناکی را که 150 روز به درازا می کشد پذیرا گردد . برای گذرانیدن این فرآیند ؛ عقاب باید به نوک کوهی که در آنجا آشیانه دارد پرواز کند . در آنجا عقاب نوکش را آن قدر به سنگ می کوبد تا نوکش از جای کنده می شود . پس از کنده شدن نوکش ؛ عقاب باید صبر کند تا نوک تازه ای در جای نوک کهنه رشد کند . سپس باید چنگال هایش را از جای برکند . زمانی که به جای چنگال های کنده شده ؛ چنگال های تازه در آیند ؛ آن وقت عقاب شروع به کندن همه پرهای قدیمی اش می کند . سرانجام ؛ پس از 5 ماه عقاب پروازی را که تولد دوباره نام دارد آغاز کرده ......

و 30 سال دیگر زندگی می کند . چرا این دگرگونی ضروری است ؟ بیشتر وقت ها برای بقا ؛ ما باید فرآیند دگرگونی را آغاز کنیم .

 

اگر شجاعت تغییر نداری ؛ نمی توانی انتظار زندگی طولانی داشته باشی

 

شاید داستان آن کوهنورد را شنیده باشید که زمانیکه دستش زیر تخته سنگی گیر کرد و پس از چند روز تلاش نتوانست خود را رها کند ؛ با چاقوی کندی که همراه داشت دستش را برید تا از مرگ رها شود .

وقتی جزئیات این ماجرا را از زبان کوهنورد می خواندم ؛ با خود اندیشیدم اگر من جای آن کوهنورد بودم آیا می توانستم اینگونه شجاعانه تصمیم بگیرم و عمل کنم .

 

گاهی اوقات تمام توانمندی های ما پشت دیوار شجاعتی که نداریم می مانند اگر شجاعت بریدن دستت را نداری باید بپذیری که مرده ای .

 

گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز داریم فقط ذره ای شجاعت و تصمیم گیری است . می توان مثل عقاب زندگی کرد – با شجاعت – و می توان مثل کبک بجای حل مشکلات ؛ صورت مسئله را پاک کرد . باید انتخاب کنی !!!!!!!!!!